Start Koncerty Piękno odnalezione - muzyka na skrzypce, violę da gamba i klawesyn
| Koncert Na żywo

Piękno odnalezione - muzyka na skrzypce, violę da gamba i klawesyn

Kiedy?

18.09.2021
18:00
Gdzie?

Kościół pw. św. Michała Archanioła, Dolsk

Zespół

oh! Trio

Repertuar

1. Louis-Joseph Marchand – V Suite en e mineur (Suite de pieces, 1707)
Sonate – Fugue – Air – Air – Gigue – Air tendre – Légérement – Air vite

2. Antoine Forqueray – Chaconne. La Buisson (Deuxiemesuite, Pieces de viole, 1747)

3. Louis-Joseph Marchand – VII Suite en g mineur (Suite de pieces, 1707)
Sonate – Vite – Air tendre – Rondeau – Gayement – Allemande – Air grave – Rondeau – Air tendre - Chaconne

Owiany tajemnicą zbiór suit na skrzypce i basso Josepha Marchanda wydobywają po raz pierwszy na światło dzienne muzycy {oh!} trio – Martyna Pastuszka oraz Anna i Krzysztof Firlusowie.
Dedykowany królowi Ludwikowi XIV, wydany w Paryżu w 1707 r. niesie z sobą niejedną zagadkę, od problemu identyfikacji jego autora począwszy. Nie sposób bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy ów „Ioseph” – opatrzony na stronie tytułowej przydomkiem le fils („syn”) – jest może synem ówczesnego słynnego organisty Louisa Marchanda, czy też zupełnie nie jest z nim spokrewniony. Wiemy na pewno, iż związany był z kapelą dworską „Króla Słońce”.
Kolejnym pytajnikiem owiana jest kwestia instrumentacji siedmiu ułożonych na kolejnych stopniach gamy a-moll suit: to, że partia głosu wiodącego przeznaczona jest dla skrzypiec, nie ulega wątpliwości; co jednak z linią basu, która kilkukrotnie „rozszczepia się” na dwa głosy, gdzie dolną linię kompozytor opatrza wskazówką pour le clavecin?
Niezbędne jest zatem użycie kolejnego instrumentu basowego – i tu viola da gamba sprawdza się idealnie! Ówczesna popularność violi, posługiwanie się przez Marchanda typowym dlań kluczem altowym oraz idiomatycznymi przebiegami przemawia wyraźnie za jej wykorzystaniem.

Ten dziewiczy jeszcze repertuar zespół {oh!} trio utrwalił na 3-płytowym albumie, który pojawi się na początku 2022 roku nakładem francuskiej prestiżowej wytwórni Aparté.

Kościół

Kościół pw. św. Michała Archanioła

Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wzniesiony w połowie XV wieku, mieści się w prostej linii od placu rynkowego. Z daleka widać odnowioną barokową bramę wjazdową.

Zobacz Kościół Wirtualne zwiedzanie

Zespół

oh! Trio

Martyna Pastuszka – skrzypce barokowe
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Anna Firlus – klawesyn

Zobacz zespół

Patronat honorowy:

Patronat medialny:

© 2020 Na Gotyckim Szlaku w Polsce zachodniej

Realizacja NiceIT